pondělí 26. listopadu 2012

Dokumenty, filmy a videa

Potraviny, a.s. (Food, Inc.)
Přesvědčivý depresivní pohled na velkopodnikání ve výrobě potravin nejen popisuje jejich nechutnou cestu z polí a stájí ke spotřebiteli, ale zároveň zkoumá ekonomický řetězec, v němž následky zdánlivě levného jídla, kdy hamburger stojí méně než brokolice, nese celý zdravotní a sociální systém.

Stáhnout!  ČSFD

Super Size Me
Proč jsme tak tlustí? Stačí dvě slova: rychlé občerstvení. Co by se stalo, kdybyste nepozřeli nic jiného než stravu z rychlých občerstvení po dobu celého měsíce? Filmař Morgan Spurlock se vydá na takovou cestu a je to ta nejriskantnější pouť jeho života.

Stáhnout!  ČSFD
Raději vidličky než nože (Forks Over Knives)
Dokument, který vyvrací pevně zakořeněný mýtus o člověku jakožto všežravci. Zkoumá vliv výživy na lidské zdraví a dochází k závěru, že konzumací živočišných produktů (maso, mléko, vejce, atd.) svému tělu neprospíváme, ale naopak vážně škodíme.

Stáhnout!  ČSFD
Nejlepší řeč, jakou kdy uslyšíte - Gary Yourofsky 
Celý projev Garyho Yourofsky o zvířecích právech a veganství na Georgia Tech v létě 2010. Zahodí mýty a naplní vaši mysl zajímavými fakty a pomůže Vám udělat etickou volbu pro zdravé srdce a duši. Povinné vidět pro všechny, kdo se zajímají o zvířata nebo si přejí udělat svět lepším místem k životu.
Online!

Food Matters (Na jídle záleží)
S nutričně ochuzenými potravinami, chemickými přísadami a naší neochvějnou tendencí spoléhat na farmaceutické léky cpané do našich podvyživených těl se není co divit, že moderní společnost je nemocnější a nemocnější. Dokument tak pomalu odkrývá bilionový zdravotní průmysl a předkládá společnosti některá vědecky ověřitelná řešení k překonání nemoci přirozeným způsobem.

Stáhnout!  ČSFD

Aurora: sen o osvobození
Příběh děvčete, které se stane součástí skupiny zaměřené na osvobození zvířat používaných na pokusy v laboratořích. Tak začíná cesta Aurory ve světě, kde spravedlivost nemá nic společného se zákonem a tam, kde boj za svobodu je nejdůležitější.

Stáhnout!  ČSFD
Bold Native
Osvoboditel zvířat Charlie Cranehill, hlídaný v USA za domácí terorizmus, vyjde z utajení, aby koordinoval celonárodní akci, zatímco jeho odcizený otec, ředitel obchodní společnosti, se ho snaží najít dříve než FBI.
Film zároveň sleduje mladou ženu z ochranářské organizace, která bojuje se systémem za lepší podmínky zvířat v chovatelských zařízeních.
Snímek rozebírá téma novodobého vykořisťování a využívání zvířat pro lidské "potřeby" formou dobrodružného road movie.
Stáhnout!  ČSFD
Peaceable Kingdom
Království pokoje. Dokument o domově důchodců pro zvířata nalezená na skládkách a výpovědi bývalých farmářů, kteří si začali zvířat vážit.

Stáhnout!  ČSFD

Pozemšťané (Earthlings)
Dokument americké ekologické organizace Nation Earth se snaží ukázat brutalitu, kterou lidé páchají na zvířatech, aby dohnal diváky k přehodnocení svého životního stylu.
Je rozdělen na několik částí: domácí mazlíčci (odchyt a utracení zdivočelých psů), jídlo (mučení a porážka dobytka na jatkách), oblečení (zabíjení zvířat pro kožešinu), zábava (kruté životní podmínky zvířat v cirkusech, smrt v rodeech a v korridě).
Stáhnout!  ČSFD
Behind the Mask
Dokument o lidech, kteří riskují své životy a svobodu kvůli záchraně zvířat. Animal Liberation Front (Fronta za osvobození zvířat) je hnutí, tvořené aktivisty za práva zvířat. FBI ji v současné době označuje za domácí teroristickou hrozbu č.1.
Režisérka Shannon Keith se pokouší dostat POD MASKU mužům a ženám, kteří odhalují pozadí svých každodenních bojů ve jménu osvobození zvířat. Tento kontroverzní dokument je protkán příběhy lidí, kterým pro vlastní ideály hrozí vězení a někdy i smrt. Uvidíte dosud nezveřejněné záběry, které ukazují, kam až jsou aktivisté ochotni zajít při zachraňování životů zvířat.
Stáhnout!  Online!  ČSFD

Léčba rakoviny zevnitř
Je možné, že tento dokument je zřejmě tím nejdůležitějším, který na téma rakoviny můžete vidět. Odhaluje pravdy, které se nikdy neměly dostat na veřejnost. Měly zůstat pod pokličkou, v bezpečí leaderů rakovinového byznysu. Přehledná, jasná, zrak otevírající fakta, která s vámi otřesou v základech.

Stáhnout!  Online!  ČSFD
Farma, továrna na smrt (Death on a Factory Farm)
Tento dokument z produkce HBO sleduje tajné vyšetřování na farmě Wiles Hog v Ohiu, kam pronikl s kamerou člen skupiny The Human Farming Association (HFA), hájící práva zvířat na důstojné zacházení. Organizace dostala tip od zaměstnance ohledně týrání zvířat, k němuž na farmě dochází, a muž pod krycím jménem „Pete“ se pak na vlastní oči mohl přesvědčit, že zprávy nelhaly. V průběhu šesti týdnů natočil šokující záběry, z nichž vznikl tento dokument.

Stáhnout!  ČSFD


Fast Food Nation
Dramatická kritika chování velkých společností v průmyslu rychlého občerstvení vypráví příběh, jímž se prolínají tři základní dějové linie. V první jde o ilegální přistěhovalce do USA pracující v masném velkozávodu. Další je o vysokoškolské studentce pracující jako brigádnice v rychlém občerstvení a koketující s aktivismem. A poslední nás zavede doprostřed vyšetřování správy podniku.

Stáhnout!  ČSFD
Vanishing of the Bees
Včely medonosné záhadně mizí po celé planetě. Tragický fenomén označovaný jako Colony Collapse Disorder (CCD neboli tzv. syndrom zhroucení včelstev) má již na svědomí vymření obrovského množství včelích kolonií, ale i přesto lidé stále neznají jeho přesnou příčinu. Dokument poukazuje na ekologické a ekonomické dopady, jež by mělo za následek vymizení včel z přírody a klade velký důraz na dobrý vztah člověka k matce přírodě.

Stáhnout!  ČSFD
Tlustí, nemocní a téměř mrtví (Fat, Sick And Nearly Dead)
Nový dokumentární film vypráví o rozhodnutí, které několika lidem zachrání jejich život.
Film začíná tím, že se Vám představí Joe Cross, který strávil většinu života prací. Nestaral se o své zdraví a proto je notně obézní. Má chronickou kopřivku a cítí se, že už by tady nemusel být moc dlouho. Rozhodne se tedy pro ráznou akci a koupí si odšťavňovač. Společně s tím se rozhodne následujícíh 60 dní zůstat pouze na zeleninových a ovocných šťávách.


Supercharge me: 30 days of raw 
V hlavní roli Jenna Norwood, která se rozhodne 30 dní jíst vitariánsky - tedy jíst pouze nevařenou zeleninu, ovoce, semínka a ořechy. Vše začne touhou zhubnout a vypadat dobře v kostýmu show girl. Dokument, inspirovaný filmem Supersize me, sleduje jaký vliv tato strava bude mít na její zdraví.
Z popelnice do lednice (Taste the waste)
Dokument zabývající se plýtváním potravin. Více než polovina potravin skončí v kontejnerech nebo na skládkách, aniž by se dostala ke spotřebiteli. Přitom by toto jídlo dokázalo nasytit všechny hladovějící lidi světa. Proč se tomu tak děje?

Stáhnout!  ČSFD


Dá se žít bez jídla?
Dokument o breathariánství aneb život bez fyzické potravy.
Online!

Zelená poušť
Dokument o palmovém oleji a odlesňování deštných pralesů.
Online!

101 důvodů, proč se stát veganem
James Wildman a jeho přednáška o tom proč přejít na veganství.
Online!


PohádkyDumbo - Proti cirkusům
Bambi - Proti lovu
Lady a Tramp - Útulky
101 Dalmatinů - Proti kožešině
Babe - Prasátko je přítel, ne žrádlo :)
Hledá se Nemo - Proti rybolovu 
19 komentářů:

 1. zajímavé :) děkuju za tipy, už stahuju :)

  OdpovědětVymazat
 2. doporučuju tenhle ještě http://www.youtube.com/watch?v=XAaoG7fOLA8

  OdpovědětVymazat
 3. Ze všech filmů jsem viděla nejspíš jediný a to s tím MCdonaldem .. je to docela husté a dost mě to přesvědčilo.

  OdpovědětVymazat
 4. Všechny pohádky jsem viděla, tak stahuju Super Size Me a pak stáhnu Fast Food Nation a Fat, Sick & Nearly Dead. Dík za tip. :)

  OdpovědětVymazat
 5. A co takhle Pan Včelka? :D

  OdpovědětVymazat
 6. kouknu na "Super size me" ... ostatní radši nechým být, jinak to zas prořvu :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je tady víc dokumentů, které jsou spíše zaměřeny na zdraví, takže u nich nebudeš brečet :) Doporučuju hlavně Forks over knives nebo Léčba rakoviny zevnitř :)

   Vymazat
 7. Tak včera jsme koukali na Super Size Me a dneska maraton pokračuje s Fast Food Nation :)Plánujem to vidět všechno, docela se divím a jsem moc ráda, že to zajímá i přítele. Jinak včera to bylo snad poprvé co jsme neusnuli u filmu! Děkujem za inspiraci :) Věřím, že nakonec by se alespoň masa mohl vzdát :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na konci FFN nic nejez radši :) Myslím, že když mu pustíš Earthlings nebo tu přednášku Garyho, tak na maso změní názor :) Nebo pro mě tyhle dva dokumenty/filmy byli nejsilnější...přítel ani nedokázal Earthlings zkouknout, viděl asi 5 min a museli jsme to vypnout.
   Většina těch ostatních filmů je spíše o zdraví (Food inc, Fat, sick and nearly dead, atd.) a to chlapa nejspíš nepřesvědčí - nebo aspoň Kubu zdravotní stránka veganství nijak nezajímá :)

   Vymazat
 8. To je super, že někdo takhle šíří "osvětu" mezi mladé....já osobně poznala, že i jeden film může změnit život. Už kdysi jsem přemýšlela nad vegeteriánstvím (veganství mi tenkrát připadalo jako "strašně moc",takové ty obvyklé předsudky jako že vegani skoro nic nejí atd,protože jsem o tom nic nevěděla) a když jsem viděla Eartlings,celý jsem ho probrečela,sytděla jsem se za to,že jsem člověk a jím taky maso (mléčné výrobky,vejce,atd.) a konečně jsem se rozhodla. Celý den jsem strávila zjišťováním informací a v podstatě jsem přešla na veganství téměř ze dne na den. V podstatě jsem měla něco živočišného jen první týden,než mi přišly tablety s B12 a potom jsem hned přešla na veganství. Teď jsem veganka asi něco přeš půl roku,a bylo to mé nejlepší rozhodnutí vůbec. Užívám si každé jídlo a cítím se úžasně uvolněně v přítomnosti všech druhů zvířat (už nemám výčitky,jako když jsem byla masožravec a viděla jsem ve výběhu krávy). F.

  OdpovědětVymazat
 9. Kromě 2 (které již stahuji!:D) jsem viděla asi všechny. Ještě myslím, že tu není jeden, který by se sem také hodil jmenuje se "Zátoka" (The Cove) - bohužel o smutné brutalitě a zabíjení delfínu v zátoce..moc hezky dělaný-skutečný, ale strašlivě pravidivý:(.....

  OdpovědětVymazat
 10. A co třeba ještě "Happy Feet" ? :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak těch pohádek je určitě ještě více, tohle jsem jen našla na netu :))

   Vymazat
 11. Co si myslíš o tomto videu?

  https://www.facebook.com/photo.php?v=10151996962217499&set=vb.199701427498&type=2&theate

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hah, to je skvělý!:) Obdiv chlápkovi, že se nebojí :)

   Vymazat
 12. A co Vegucated? Neviděla jsem, ale mám to stažené :) Jen nikde nejsou titulky a jsem líná na to koukat v originále :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Též jsem neviděla a v seznamu není, protože k tomu zatím nejsou titulky :)

   Vymazat