Věčná otázka především od těch, kteří se snaží shodit nějaké to kilo. Dnes se však nezaměříme jen na ně, ale i na ostatní s jinými cíli - dozvíte se tak kolik jíst, pokud chcete nabrat, zhubnout i udržovat. Připravte si kalkulačky, jde se na to! :)
Bazální metabolismus

Cunninghamova rovnice:
BMR = 370 + (21,6 × čistá hmotnost)
Harris-Benedictova rovnice:
BMR = 370 + (21,6 × čistá hmotnost)
Harris-Benedictova rovnice:
Ženy: BMR = 655,0955 + (9,5634 × váha v kg) + (1,8496 × výška v cm) - (4,6756 × věk v letech)
Muži: BMR = 66,473 + (13,7516 × váha v kg) + (5,0033 × výška v cm) - (6,755 × věk v letech)
Výsledné číslo představuje příjem, který vaše tělo potřebuje pro správné fungování a které spálí bez toho, aniž byste hnuli prstem. Pod toto číslo prostě nesmíte a tečka.
Příklad:
Žena, 60 kilo, 170 cm, 20 let
BMR = 655,0955 + (9,5634 × 60) + (1,8496 × 170) - (4,6756 × 20)
BMR = 1450 kcal
Všichni z nás však hýbou nejen prstem, ale i zbytkem těla. Proto je třeba k BMR připočítat pohybovou aktivitu. To lze udělat dvěma způsoby. Můžete udělat přibližný odhad tím, že si vyberete hodnotu z tabulky, která sedí vaší aktivitě:
1.2 x BMR (minimální pohyb)
1.375 x BMR (lehká aktivita, pohyb 1-3 dny v týdnu)
1.55 x BMR (středně intenzivní aktivita, pohyb 3-5 dní v týdnu)
1.75 x BMR (intenzivní aktivita, pohyb 6-7 dní v týdnu)
1.9 x BMR (mimořádně intenzivní aktivita, či fyzicky velmi náročná práce - např. tvrdé dvoufázové tréninky, či stavební práce)
Nebo BMR vynásobte 1,25 (to navýší příjem o energii potřebnou pro běžnou denní aktivitu na úrovni nákupů, procházek, apod. - pokud vykonáváte fyzicky náročnou práci, pak musí být koeficient vyšší s tím, že nejvyšší je 1,9) a dále musíte hodnotu zvětšit o energii spálenou při přidaných aktivitách, to jest při sportu. Na internetu si najděte kolik při dané sportovní aktivitě spálíte a uvedené číslo přičtěte k hodnotě, která vám vyšla v předchozím kroku. Dostanete tak BMRp - hodnotu bazálního metabolismu zvýšenou o výdej energie při aktivitách.
1.9 x BMR (mimořádně intenzivní aktivita, či fyzicky velmi náročná práce - např. tvrdé dvoufázové tréninky, či stavební práce)
Nebo BMR vynásobte 1,25 (to navýší příjem o energii potřebnou pro běžnou denní aktivitu na úrovni nákupů, procházek, apod. - pokud vykonáváte fyzicky náročnou práci, pak musí být koeficient vyšší s tím, že nejvyšší je 1,9) a dále musíte hodnotu zvětšit o energii spálenou při přidaných aktivitách, to jest při sportu. Na internetu si najděte kolik při dané sportovní aktivitě spálíte a uvedené číslo přičtěte k hodnotě, která vám vyšla v předchozím kroku. Dostanete tak BMRp - hodnotu bazálního metabolismu zvýšenou o výdej energie při aktivitách.
Příklad:
Stejná žena s tím, že chodí na HEAT (1 hodina = okolo 500 kcal)
BMRp = BMR * 1,25 + 500
BMRp = 1450 * 1,25 + 500
BMRp = 2 312 kcal
BMRp = 2 312 kcal
Cíle
Pokud je vaším cílem zachovat si nynější tělesnou hmotnost, tak jsme s počítáním u konce. Držte se příjmu, který vám vyšel v předchozím kroku (tj. pro naší ženu z příkladu je to 2 312 kcal) - to vám zaručí, že budete mít dostatek energie na všechny své aktivity a tělesná hmotnost se nebude hýbat žádným směrem.
Chci zhubnout
Pokud chcete zhubnout, jde se počítat dál. Hodnotu BMRp snižte maximálně o 500 kcal pro zhubnutí přibližně 0,5 kg týdně (pokud nikam nespěcháte, klidně snižte pouze o 300 kcal). Někdy se doporučuje snížit až o 1000 kcal, ale to bych nedělala. Vezměte si jen náš vzorový příklad - při snížení o 1000 kcal by se daná žena dostala pod svůj bazální metabolismus (2 312 - 1000 = 1 312 kcal a BMR má 1450 kcal). A to jsem co? No zakázala! :D
Příklad:
Stejná žena, s tím, že chce zdravě hubnout, ale léto se neúprosně blíží
BMRp - 500 kcal
2 312 kcal - 500 kcal = 1812 kcal
Chci nabrat
Pro nabrání hmoty provedete přesný opak předchozího kroku. Místo odečítání budete přičítat. Hodnotu BMRp zvyšte o 500 kcal. Vhodné je přibrat maximálně 1 kg za týden.
Příklad:
Stejná žena, s tím, že chce nabrat hmotu
BMRp + 500 kcal
2 312 kcal + 500 kcal = 2812 kcal
Někdo počítání zatracuje, někdo se v něm vyžívá. Mě to dlouhou dobu nebavilo, ale poslední týdny jsem si v tom našla zálibu - člověk má tak alespoň přehled. Sama mám teď v plánu trochu experimentovat a pozorovat, co to s tělem udělá a zapisování je tak pro mě skvělou pomůckou.
Co vy počítáte, spoléháte se na vlastní intuici, nebo vás takové věci vůbec nezajímají? :)
super článok :) ... ja to nepočítam tak presne ale snažím sa aspoň približne :)
OdpovědětVymazatjá osobně nepočítám, bojím se, že bych se vrátila do "starých kolejí", kdy jsem trpěla poruchou příjmu potravy... ale rozhodně ho nezatracuji pro někoho, kdo chce mít přehled:)
OdpovědětVymazatsuper článek, zrovna před pár dny jsem si taky začala vypisovat co jím a tohle se mi zrovna naprosto hodilo, protože jsem v tom pořád trochu tápala :))
OdpovědětVymazatUžitečný, díky za článek!
OdpovědětVymazatA to takovou kontrolu v jídle potřebuješ? :)
OdpovědětVymazatJak jsem psala, tak chci zkusit různé úpravy stravy a sledovat, jak to funguje :) Bez kontroly a zapisování by to bylo dost k ničemu :))
VymazatJa myslim, ze pokud to člověk chce nějak s postavou dotáhnout a s "rozumovym" a pocitovym jidelnickem se mu to nevede (nebo pokud zkouší alternativy) je to v počátcích nevyhnutelné. Navíc pokud to nějak zásadně neovlivní třeba společenský život člověka (tedy pokud se nestane závislým na číslech) je to v pořádku, počítání hned automaticky neznamená posedlost :)
VymazatJojo, jasné .. jen mi přijde , že tuto kontrolu vyhledávají lidi především, co měli v minulosti jisté problémy s jídlem.
VymazatAle je fakt, že mi se nevede :D Ale raději než riskovat, že budu pořád otrok jídla ..
Super. Přehledně a jednoduše napsáno. :)
OdpovědětVymazatAhoj Dewii.. Už delší dobu přemýšlím o vegetariántví či veganství. Tvůj blog jsem našla náhodou a zaujalo mě, jak to máš dobře nastudované a určitě z tvých stránek budu brát inspiraci pro recepty. Sice maso jíst přestávám, ale přiznám se, že zatím mezi masožravce patřím.
OdpovědětVymazatChtěla bych tě poprosit o odpověď či odkaz, jestli to někde nemáš už popsané (nenašla jsem, ale hledala), jak správně přestoupit z masožravce na vegana. Nechci do toho skočit hned po hlavě, jelikož by mi tělo asi nepoděkovalo a chce to postupný vypouštění mas. výrobků z jídelníčku.
Díky za odpověď
Michaela
Ak nevadí, zapojila by som aj svoju odpoveď...Minulý mesiac bol presne rok, čo som sa "pustila" do vegánstva rovno z mäsožravca a nemala som pocit, že to spravilo môjmu telu šok..práve naopak..nevravím, každý sme iní, počula/čítala najmä na facebooku na stránke vegan cz/sk , že s tým má mnoho ľudí problém a pár to aj nezvládne ale podľa mňa to je hlavne o tom ako sa s tým vysporiada tvoja psychika ;)..ja osobne som mala radosť (a aj mám) , že sa nepodieľam na smrti a hlavne umučení zvierat. Všetko je to o tom ako sa s tým ty vysporiadaš, pretože najviac ťa bude asi raniť ako si z teba bude robiť posmešky rodina a spoločnosť celkovo a ako ťa budú od toho odhovárať aké je to nezdravé, choré a neviem čo ešte..stáči ísť na stránku vegan fighter a tam nájdeš niekoľko článkov o vegan fitness a kulturistike, bojových športoch, kde medzi vrcholové špičky patria vegáni. Čiže v prvomrade sa musíš naučiť odolávať okoliu ako takému. A ďalší zásadný problém mnohích vegánov je vyplakávanie nad živočíšnymi produktami...je toľko skvelých náhrad a vegánske jedlo je tak neskutočne rozmanité a pestré..keď si spomeniem čo som jedla za konzumácii mäsa tak mi je až smiešno čo všetko som zmeškala...určite odporúčam aj vegánsku diy chukárku na facebooku a pohľadať v googli nejaké vegan blogy ako je tento ;)
VymazatAhoj, článek tu o tom zatím nemám, ale už na něm pracuji :)) Každopádně žádný správný způsob není - sama si nastav, jak rychle/pomalu chceš přejít :) Znám jedince, co se stali vegany ze dne na den, jiným to trvalo měsíce. Pokud bys měla s čímkoliv problém, nebo potřebovala poradit, tak mi klidně napiš na dewii@seznam.cz :) ten článek je celkem rozsáhlý a bude mi chvilku ještě trvat :))
VymazatDíky oběma za odpověď.. Pro mě osobně bude tedy nejlepší postupně. Nejdříve přejdu na vegetariána a uvidím po jaké době na vegana. Ale cíl - vegan - určitě bude. Těšim se na to. Jen musím plno věcí nastudovat, abych měla správný poměr živin (i když jsem je stejně jako masožravec určitě neměla) i to jak správně a pravdivě odpovídat na otázky proč a vždyť :-D
VymazatMichaela
Tak teď jsem to konečně dopočítala :D Jen už se dokopat k tomu to hlídat :D
OdpovědětVymazatFajnový článek.. Po výpočtu jsem zjistila, že musím jíst víc, ale moc mi to nejde, asi to bude v hlavě :/ (od té doby co jsem hubla jsem jídlo moc nezměnila a přitom už hubnout nechci, spíš nabírat svaly) Chtěla jsem se zeptat jak jsi na tom teď ty? :) hubneš/udržuješ/nabíráš svaly? Děkuji za odpověď :) Ivana
OdpovědětVymazatMomentálně se snažím nabrat svaly a s tím shodit nějaký ten tuk :))
VymazatAhoj Dewii, super článek ! :) Jen jsem se chtěla zeptat, jak si počítáš kalorie u jídel na kterých není napsaná průměrná výživová hodnota ? Např. u ovoce, zeleniny a jiných podobných ?
OdpovědětVymazatAhoj, děkuju moc :) jejich hodnoty si hledám na internetu, respektive na kaloricketabulky.cz :)
Vymazat